کارخانه های نوآوری در کشور

سورنا ستاری

کارخانه های نوآوری در کشور

کارخانه های نوآوری در کشور 800 533 کارخانه نوآوری مشهد

دکتر ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

کارخانه های نوآوری در کشور ایجاد می شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت که کارخانه های نوآوری با حمایت این معاونت در آینده نه چندان دور با هدف ایجاد کسب وکارهای نو و خلاقانه (استارتاپ) و کمک به تجاری سازی ایده‌ها در کشور راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی افزود: ایجاد این کارخانه ها، یک مدل برای تغییر فضای شهری و فرهنگ و مبارزه با فرهنگ پشت میزنشینی است چرا که اتکای صرف به استخدام دولتی، اعتماد به نفس جوانان و سقف آرزوی آنها را محدود می‌کند.

وی اضافه کرد: در هر کدام از دانشگاه های استانی با بیش از 100 هزار دانشجو و صد ها عضو هیات علمی باید نتایج و دستاوردهای زیادی در حوزه اقتصاد دانی وجود داشته باشد در غیر این صورت بدون شک یک ایراد اساسی در این خصوص وجود دارد.

ستاری ادامه داد: در جال حاضر چهار هزار و 200 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند که در سال گذشته درآمدی در حد 60 هزار میلیارد تومان به دست آورده اند.

وی گقت: هیچ اقتصادی در جهان با اتکا به منایع زیرزمینی خود توسعه نیافته و پیشرفت کشور مستلزم تکیه بر ظرفیت نیروی انسانی ماهر است.

ستاری با بیان اینکه باید فضا را برای رونق کار شرکت‌های دانش بنیان فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: این محیط است که اقتصاد دانش بنیان را می سازد و پیش شرط آن نیز وفاق و هماهنگی همه مجموعه هاست.

وی اظهار داشت: در سال های اخیر اتفاقات خوبی حتی فراتر از انتظارات رقم خورده و یک نسل جدید از کارآفرینان در حال ظهور هستند و ما به جایی رسیده ایم که برخی شرکت های دانش بنیان ما به درآمد چند هزار میلیاردی رسیده اند اما این کافی نیست و هنوز در مراحل ابتدایی راه هستیم.

ستاری یادآور شد: در حوزه پژوهش نیز اعتبارات زیادی از سوی دولت هزینه شده است اما لازم است در این حوزه بخش خصوصی نیز به طور جدی ورود پیدا کند.

وی گفت: بخش اصلی پژوهش باید توسط بخش خصوصی انجام شود به گونه ای که هر میزان دولت برای آن اعتبار تخصیص داد چند برابر آن از سوی بخش خصوصی فراهم شود.

ستاری با تاکید لزوم حرکت همه جانبه دولت و بخش خصوصی برای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: در حال حاضر اقتصاد کشور اقتصادی مبتنی بر در آمدهای نفتی است و بیشتر با اتکا به واردات اداره می شود و معمولا نسبت به محصولات داخلی مقاومت هایی وجود دارد که باید این فرهنگ را تغییر دهیم تا به توسعه اقتصادی دست یابیم.