شهردار مشهد: با راه‌اندازی کارخانه نوآوری مشهد وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شدیم

شهردار مشهد

شهردار مشهد: با راه‌اندازی کارخانه نوآوری مشهد وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شدیم

شهردار مشهد: با راه‌اندازی کارخانه نوآوری مشهد وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شدیم 740 494 کارخانه نوآوری مشهد

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در آیین افتتاح کارخانه نوآوری مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امیدواریم با شکل‌گیری شرکت نوآور و شرکت‌های نوپا و استفاده از این فضا توسط متخصصان و اندیشمندان جوان، خروجی‌هایی را در قالب محصولات تجاری شاهد باشیم و باعث رونق تولید شویم.

وی تأکید کرد: این کارخانه در واقع 2 کارکرد دارد و نیمی از ظرفیتش مشغول تولید محصولات فناورانه در مدیریت شهری می‌شود که خودش اشتغال‌زاست و ‌قابلیت سرایت به نقاط دیگر کشور و ‌کلان‌شهرها و حتی خریداران خارج کشور را دارد و نیمی دیگر از ظرفیت آن به شرکت‌های نوآور به‌صورت عمومی می‌پردازد. پیش از این تجربه‌های این‌چنینی داشتیم که این فضاها بعد از راه‌اندازی، برای بیش از ۴ تا ۵ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی کند.شهردار مشهد ادامه داد: نکته اصلی اینکه ما وارد مرزهای تولید مبتنی بر دانش شدیم و معمولا بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا به‌لحاظ گردش مالی شرکت‌های نوآور هستند. امیدوارم در این مسیر تولید ناخالص داخلی رونق پیدا کند.

کلائی یادآور شد: بزرگ‌ترین اتفاقی که در کارخانه نوآوری می‌افتد، این است که مجموعه‌ها کنار همدیگر قرار می‌گیرند و هم‌افزایی زیادی خواهند داشت. ضمن اینکه این کارخانه به یک قطب تبدیل می‌شود، قطبی که می‌تواند برای کسانی که به علم و ‌فناوری اهمیت می‌دهند و دنبال تجاری‌سازی آن هستند، محیط خوبی فراهم کند.

وی ادامه داد: موضوع کارخانه‌های نوآوری موضوعی جهانی است که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها سال۲۰۱۷ در فرانسه افتتاح و بنا شد این الگو در کشور ما هم اتفاق بیفتد.

کلائی گفت: حدود ۳ سال قبل معاونت علمی ریاست جمهوری تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کرد که پیرو آن در مشهد مکان‌یابی کردیم و ‌حدود یک‌سال‌ونیم پیش مشغول تجهیز فضا شدیم. در این میان، از همه مهم‌تر این است که حضور هم‌زمان این بخش‌ها در کنار یکدیگر، هم‌افزایی زیادی ایجاد می‌کند.

منبع: طنین همتی |شهرآرانیوز